Gulf Coast Woodturners Association

Introduction

Calendar

Club Information

Galleries

Newsletters

Resources

January 2014 Meeting Gallery

Pictures of Bill Berry's and Dale Barrack's discussion on judging
 and "Faces in the Crowd" are at the bottom of this page.

Advanced Category (Items made from one piece of wood by advanced turners)
1st Place
Andy Chen
Nara Closed Form
4"W x 3-1/2"H
2nd Place
By Reed
Spalted Elm  Bowl
10"W x 3-1/2"H

3rd Place
Dale Barrack
Elm Bowl
11"W x 6-1/2"H

Enhanced/Segmented Category
(Items that incorporate embellishment or made from more than one piece of material by advanced turners)

 
1st Place
Andy Chen
Curly Maple Hollow
 Form w/ finial & stand
1-1/2"W x 6"H
 

2nd Place
Pete Copeland
Wenge/Bubinga Hollow
 Form
 11"W x 16-3/4"H


 

3rd Place
Mike Stall
Ash Open Form
4-1/2"W x 10-1/4"H

Intermediate Category (Items made by intermediate turners)
1st Place
John Schlobohm
Cherry Bowl
9-1/2"W x 2-1/2"H

2nd Place
Linda Bohl

Mahogany Square Bowl
2-1/2"W x 1-1/2"H

 


 

Beginner Category (Items made by beginning turners)
1st Place
Esteban Churin
Spalted Oak Bowl
8-1/4"W x 2-1/2"H

 


 
   

"Kit" Category (Items made from kits by turners of all levels)
1st Place
Ben Ball
Electric Pepper Mill
 w/ built-in light


 
2nd Place
Doug Grissom

Rosewood Pen
3rd Place
Ben Ball
Bangles of Spalted Oak
 & Indian Rosewood

President's Challenge - A Collaborative PIece
1st Place
Bill & Susan Lewis
Box Elder Necklace


 
2nd Place
Bill Berry & Linda Bohl

Box Elder Bowl on an
 ebonized base

6-1/2"W x 8-1/2"H
3rd Place
John Weber & Kathy Cain

Poplar Box
3"W x 5-3/4"H

Other Worthy Entries

gallery photography by Paul Millo

Judges
John Van Domelen (l) and Clyde Collier (r) were January's Show & Tell judges.
 
     

 
 

Faces in the Crowd -- Part 1 (more "Faces" below)

A new year means it's time to pay membership dues. Dave Barziza and Tommy Joe manned the membership table at January's meeting.

Bill Pittman & Jesse Kendall were among the many members who lined up to renew their membership.

Don Stocking & Charles Reed examine a Show & Tell entry while enjoying coffee.

Andy Chen, Hunter Malson and By Reed share a light moment.

Kai Muenzer and Scott Haddix talk shop.

By Reed examines a Show & Tell item.

Andy Chen with Sandy Peck

Jesse Kendall and John Schlobohm.

GCWA is collecting bowls to support Empty Bowls.  Nearly 75 bowls have been collected so far.

Esteban Churin, Rene Gonzales, Pete Copeland, Dale Barrack & David Welch.

Presentation: Judging by Bill Berry and Dale Barrack


Club president, Don Fuller, introduced the presenters, Bill Berry and Dale Barrack who discussed Judging.


GCWA is one of the few, perhaps only, AAW club that judge and award ribbons in six different categories at every meeting.  It's the club's belief that friendly competition hones skills and promotes creativity.

The Judging presentation was broken into six subjects: Judging Categories, Judging Guidelines, Awards, Balancing Technical & Judgmental Elements (when judging), Selecting Judges and Show & Tell Participation.

Members agreed that the presentation was worthwhile since it allowed all members to have the same understanding about the judging process.

Dale Barrack discussed Judging Categories, Awards  and Selecting Judges.  Bill Berry covered the other three topics.


Because GCWA is a large club (190 members), every effort is made to ensure members see and hear presentations.  That job falls to Lane Bradford (l) and Tom Irven (r).  Thanks guys!

The presenters took turns advancing presentation slides while the other discussed a topic.

Bill Berry, in addition to being one of the presenters on Judging, is also the Master of Ceremonies for Show & Tell where award recipients are encouraged to tell members about their turned pieces.

Because of the cold weather and icy roads, January's turnout was smaller than usual.

You can download the complete presentation by clicking the above image.  It's a PDF file about 500K in size (i.e., not a large file).


Faces in the Crowd
-- Part 2  Show & Tell Award Recipients

Esteban Churin,  1st Place, Beginner.

John Schlobohm, 1at Place, intermediate.

Dale Barrack 3rd Place, Advanced.

By Reed, 2nd Place, Advanced.

Andy Chen, 1st Place, Advanced.

Mike Stall, 3rd Place, Enhanced/Segmented.

Pete Copeland, 2nd Place, Enhanced/Segmented

Andy Chen, 1st Place, Enhanced/Segmented

Andy Chen wins a lot of ribbons.  Above is one reason why.  In the middle is the award piece and on either side are models he constructed to get the proportions right..  That's dedication!

Ben Ball, 1st & 3rd Place, Kits

Doug Grissom, 2nd Place, Kits

Susan Lewis, 1st Place, President's Challenge.
 
John Weber. 3rd Place, President's Challenge

Jerry Bennett discusses one of his whimsical constructions which was on the non-judged table.
 

 candid photography by Ric Taylor